alt pro, 27 2023

Úvod do problematiky zubního kamene

Zubní kámen je jedna z nejčastějších potíží, se kterými se setkávám při návštěvě zubaře. Pravděpodobně i vy jste s ním měli už někdy tu "čest". Představte si tu nepříjemnost – jdete si proklepnout svůj perlátý úsměv a váš zubař na vás mrkne přes brýle a prohlásí: "Zubní kámen pod dásní, to bude práce." A tak se pohledně zamračíte a přemýšlíte, co jste mohli udělat lépe. Ačkoliv by nás všem pomohlo zuby chránit tak úžasně jako já svého psíka Maxe a kočičku Lili, realita je většinou trochu složitější. Myslete na to, že i když si můžeme s něčím pomoci doma, přeci jen odborníci mají někdy nezastupitelné místo v naší péči o zuby.

Co je ten zákeřný zubní kámen?

Než se vrhneme na strategie, jak si s tímto nepříjemným zlodějem zdravých zubů a dásní poradit, dovolte mi trochu rozvést, co to ten zubní kámen vlastně je a jak k nám přichází nezvaný. Zubní kámen, přítel lidí s láskou k rannímu cappuccinu a večerní tabulce čokolády, je tvrdý povlak skládající se z minerálů ze slin a zbytků jídla. A když se tak na něj zadívám třeba v zrcadle, nemohu si odpustit myšlenku, že vypadá poněkud jako špatná bytová dekorace na mé perle zubů. Ale pozor, může se skrývat i pod dásní a tam už dokáže napáchat pěkné neplechy v podobě zánětů a dalších potíží, které nepotěší.

Jak se zubní kámen tvoří a jak mu předcházet

Promluvme si nejdříve o prevenci, protože jak říká staré dobré přísloví: "Prevence je matka moudrosti." A i já se snažím být moudrá, kde to jen jde. Takže představte si, že každý den při svých ranních a večerních rituálech můžete bojovat proti zubnímu kameni. Jak? Správným čištěním zubů, použitím zubní nitě a nezapomínejme na mezizubní kartáčky. Osobně mám ve svém zubním arzenálu i ústní vodu, která mi pěkně osvěží dech – skoro jako když mám pocit, že bych se mohla rozhodnout políbit psa Máxiho na dobrou noc a nezanechat tak žádný psí chlup nedotčený slastnou mátovou vůní. A samozřejmě, pravidelné návštěvy u zubaře. Nebojdím se přiznat, že byť denní péče je důležitá, bez pravidelného profesionálního čištění si zuby neudržíte v tak dobré kondici.

Zubní kámen pod dásní – specifika a rizika

Tak, teď už víme, že zubní kámen nám může dělat škody i tam, kde ho nevidíme. Pod dásní může tento nepřítel v tichosti napáchávat svoji zkázu. Poté, co jsem si při poslední návštěvě zubaře vyslechla poněkud méně vtipný vtip o tom, jak je zubní kámen jako ledovec – většina je skrytá pod povrchem – jsem si uvědomila, že je to vážně na zamyšlení. Pod dásní může kámen způsobovat záněty, recese dásní a v extrémních případech dokonce ztrátu zubů. Představa, že bych měla skončit bez zubů a nemohla si vychutnat svůj oblíbený steak, působí na mě více než motivující.

Domácí metody boje proti zubnímu kameni

Sedíme tedy doma a přemýšlíme, jak bychom mohli své zuby zachránit před útokem zubního kamenu, aniž bychom museli neustále dobíhat k zubaři. V první řadě, romance mezi zuby a zubním kartáčkem by měla být vášnivější než večer plný telenovel. Minutu ráno a minutu večer nepřetržitého kartáčkování jazyka, zubů a dásní – takový je můj denní rituál. Nezapomínáme ani na správnou techniku – jemné krouživé pohyby, ne drhnutí jako bychom chtěli zuby vyleštit na zrcadlový lesk. Další věcí je zubní nit, kterou bychom měli používat alespoň jednou denně pro odstranění zbytků jídla, které se stávají podkladem pro zubní kámen. A co víc – když už nás trápí zubní kámen pod dásní, můžeme sáhnout po domácím soda bikarboně, kterou namícháme s trochou vody a vytvoříme tak pastu; ale nepřehánějte to, abychom si více neuškodili než pomohli.

Zubní hygiena jako součást zdravého životního stylu

Abychom si udrželi zuby zdravé a bez zubního kamene, je potřeba zapracovat na celkovém zdravém životním stylu. Ve vztahu se svým jídlem bychom měli být jako ve vztahu s dobrým přítelem – pozorní a zodpovědní. Strava bohatá na zeleninu a ovoce, nižší konzumace sladkých a mastných jídel (ano, i já mám slabost pro ten fantastický sametový cheesecake od mé oblíbené cukrárny) a v neposlední řadě dostatečný příjem tekutin, to všechno pomáhá udržovat v ústech zdravé prostředí, které není tak přívětivé pro tvorbu zubního kamene. A nedělejme si iluze – i láhev vody by měla být naším nejlepším přítelem, skoro jako Max a Lili, když si přijdou pro svou dávku hladění.

Když už na změnu životního stylu dojde pozdě

Ale co když už je pro prevenci pozdě a zubní kámen pod dásní máme? Nuže, nezbývá, než navštívit našeho kamaráda zubaře, který má specializované nástroje a techniky na odstranění tohoto nepříjemného nástupce. Po absolvování této ne zrovna veselé procedury je pak důležité neopakovat chyby z minulosti a pečlivě dodržovat naši nově nabytou zubní rutinu. Vždy si pamatujte, i když se nám něco nezdá, raději navštívit odborníka dříve, než se problém zhorší. Tak jako já, když Max s Lili dají najevo, že s nimi něco není v pořádku – okamžitě běžím k veteri­náři. Koneckonců, zdravé zuby jsou pro nás stejně důležité jako zdravé tlapky pro Maxe a Lili.