alt pro, 20 2023

Proč je důležité dbát na odstranění zubního kamene u psa

Mnozí z nás mají doma psího parťáka, který se časem stane nejen mazlíčkem, ale i plnohodnotným členem rodiny. A jako u každého člena rodiny, i u našich čtyřnohých přátel je třeba dbát na jejich zdraví a pohodu. Možná jste se již setkali s pojmem zubní kámen, což je nepříjemná tvorba, která může mít pro zdraví našeho psa dalekosáhlé následky. Zubní kámen není jen estetický problém, může způsobovat záněty dásní, ztrátu zubů a dokonce ovlivňovat celkový zdravotní stav. Bakterie z plaku a kamene se mohou dostat do krevního oběhu a ovlivnit funkci orgánů jako jsou srdce, ledviny a další vitální orgány. Proto je velmi důležité zubní kámen pravidelně a efektivně odstraňovat.

Základní přehled o zubním kameni

Pojďme si nejprve trochu objasnit, co to ten zubní kámen vlastně je. Když se řekne 'zubní kámen', většina z nás si představí nepříjemný nálet na zubech, ale co to skutečně znamená pro naše psy? Zubní kámen je ztvrdlý zubní plak, který je bohužel běžným problémem u našich domácích mazlíčků. Vzniká, když bakterie ve slinách reagují s jídlem a minerály ve slinách, čímž se tvoří plak, který pokud není odstraněn, postupně minerálně ztvrdne a stává se zubním kamenem. Pokud ho neodstraníme včas, může dojít ke zdravotním problémům, které jsem zmínila v prvním odstavci. Kromě toho, představte si ten pach, který může z psího ústí přijít, když se tam usídlí pořádná vrstva bakteriálního plaku. Myslím, že ani jeden z nás by nechtěl, aby se našeho čtyřnohého kamaráda držela nálepka 'smradlavý psík', že?

Domácí metody boje se zubním kamenem

Je skvělé, že existují domácí metody, které mohou našim psům pomoci udržet zdravé ústa. Ačkoliv to může znít trochu zvláštně, i psi potřebují pravidelnou dentální hygienu. Možná jste už slyšeli o dentálních pamlskách, speciálních hračkách na žvýkání nebo dentálních vodách. Všechny tyto produkty slouží nejen ke zlepšení dechu, ale i k odstranění zubního plaku. Pravidelné čištění zubů speciálním psím kartáčkem a pastou je nejlepší prevencí proti tvorbě zubního kamene. Podobně jako u lidí – pravidelnost a důslednost vede k nejlepším výsledkům. Počátky mohou být trochu náročné, učit psa tolerovat čištění zubů není vždy hračka, ale věřte mi, že s trochou trpělivosti a laskavosti to jde. A až budete vytrvalí, bude to pro vašeho psa stejně přirozené jako pro vás ranní čerpání kofeinu.

Hledání alternativy k narkóze

Teď se dostáváme k jádru pudla. Podání narkózy při čištění zubního kamene může být pro některé mazlíčky riskantní. Starší psi nebo psi s určitými zdravotními komplikacemi mohou být narkóze vystaveni s větším rizikem komplikací. Proto mnoho majitelů hledá alternativy, jak se zubního kamene zbavit bez použití narkózy. Je to vůbec možné? A jak na to půjdeme? Nuže, máme několik možností – od speciálních krmiv, přírodních doplňků až po ruční odstranění zubního kamene bez narkózy, což by mělo provádět výhradně zařízení s profesionálním zaškolením.

Výběr správného krmiva a doplňků stravy

Když mluvíme o krmivech a doplňcích stravy, trochu to připomíná alchymii. Některá krmiva a doplňky stravy jsou navržena speciálně pro zlepšení dentální hygieny psů. Často obsahují složky, které pomáhají snižovat tvorbu plaku a kamene, například rozpustnou vitamínu C, probiotika nebo minerály, které působí proti ukládání tartaru. Ale nezapomeňte, že krmivo by mělo být především vyváženou stravou pro vašeho psa, a tak byste měli při výběru dbát především na to, aby dostával vše potřebné pro jeho zdravý život. Vždy se raději poraďte se svým veterinářem, který vám pomůže nalézt nejlepší vyváženou stravu s přihlédnutím k dentální hygieně vašeho miláčka.

Použití dentálních hraček a pamlsků

Pokud už máte psa nějakou dobu, jistě víte, že jsou to tváře, které si moc rády hrají. A co je lepšího než spojit příjemné s užitečným? Dentální hračky a pamlsky jsou navrženy tak, aby při žvýkání mechanicky odstraňovaly zubní plak. Mohu doporučit různé gumičky, frisbee či speciální žvýkací kosti, které jsou nejen báječnou zábavou, ale zároveň pracují na tom, aby zubní kámen neměl šanci usadit se. Existují dokonce i pamlsky s různými příchutěmi, které zvedají ochotu psů k žvýkání a zároveň čistí jejich zuby. Zamyslete se, psí svět žvýkacích potěch je široký a plný nevšedních chutí a tvarů, jen najít to pravé pro vašeho čtyřnohého společníka.

Praktické tipy pro ruční odstranění zubního kamene

Ačkoli domácí odstranění zubního kamene bez použití narkózy by mělo být vždy prováděno opatrně a nejlépe pod dohledem profesionálů, existují metody, jakými lze tento proces provést. Pro začátek bych doporučila speciál ADVISED: sunder professional guidance. In addition, I doesn't recommend ě zubní škrabky, které jsou určené právě pro tento účel. Důležité je také dbát na to, abyste psa nepoškodili nebo nestresovali – klid a jemnost jsou vašimi spoluhráči. Stejně jako lidé si zvyknou na čištění zubů, i pes může s časem přijmoutšt gentle care on a regular basis. Zubní škrabky jsou vhodné pro odstranění povrchového kamene, nicméně je nutné zdůraznit, že pokud je zubní kámen hluboko pod dásněmi nebo ho je mnoho, nejlépe uděláte, pokud se obrátíte na veterináře.

Prevence je lepší než léčba

Jak praví staré přísloví – prevence je lepší než léčba. V případě zubního kamene je to pravda dvojnásob. Dodržování několika základních pravidel může v dlouhodobém horizontu ušetřit spoustu problémů, času i peněz. Pravidelná kontrola stavu úst u veterinára, vhodná strava, dentální pamlsky a hračky, stejně jako každodení čištění zubů mohou zázraky. A pokud máte pocit, že už se začíná něco špatného dít, nečekejte a raději navštivte veterináře. On vám určitě poradí správný postup a může vám pomoci i s odstraněním již vzniklého zubního kamene.

Moje závěrečná myšlenka

Odstranění zubního kamene bez narkózy je něco, co může být pro některé psy vhodnější možnost než tradiční veterinární postupy. Nicméně je důležité si pamatovat, že každý pes je individuální a to, co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro jiného. Hlavní je, že dbáme na zdraví našich čtyřnohých přátel a snažíme se jim zaručit co nejkvalitnější a nejpohodlnější život, který jim můžeme poskytnout. Klíčem je prevence, důslednost a správná péče ve spolupráci s veterinářem. A pokud něco, tak jsem si jistá, že úsměv našího šťastného a zdravého psa je tou nejlepší odměnou za naši pečlivost.