alt říj, 17 2023

Jak vzniká zubní kaz?

Pamatujete na tu dobu, kdy Eliška poslouchala písničky o zubní vodě a naučila se čistit si zuby? Tehdy jsem se začal hlouběji zajímat o zdraví zubů. No a jistě znáte ten moment, kdy vám dentista sdělí temné zprávy – máte zubní kaz. A vy si říkáte: ale přece si čistím zuby dvakrát denně! Z celé téhle situace jsem se rozhodl trochu více se dozvědět o zubním kazu a jak ho předejít.

Zubní kaz je zákeřný! Jde o chorobu, která postihuje skoro každého, aniž by se o tom dozvěděl. Každý den se nám na zubech usazuje tenká vrstva plaku, který vytváří bakterie ve vaší ústní dutině. Tyto bakterie obohacují plak o kyseliny, které pak ničí zubní sklovinu. Tak vzniká zubní kaz.

Co ovlivňuje vznik zubního kazu?

Je řada faktorů, které ovlivňují vznik zubního kazu. A přestože si můžeme myslet, že pokud si porádně vyčistíme zuby, jsme v bezpečí, opak je pravdou. Záleží na mnoha věcech, například na stravě. Strava bohatá na cukry je pro bakterie v ústech jako svátek. A ony se odmění tím, že vyrobí spoustu kyselin, které pak ničí sklovinu našich zubů.

Ale nejde jen o cukry. I kyselé potraviny a nápoje mohou poškodit zubní sklovinu. Například oblíbené šumivé nápoje jsou doslova bombou na naše zuby. I když si po nich vyčistíme zuby, škoda je už způsobená. Takže raději sáhněte po obyčejné vodě nebo bylinném čaji. Vaše zuby vám poděkují.

Jak předcházet zubnímu kazu?

Pravděpodobně nejoblíbenější část článku pro většinu z vás, jak předcházet zubnímu kazu. Už jsem se zmínil o stravě, ale je tu i spousta dalších věcí, které můžete dělat. Například vyhýbat se kouření a alkoholu je skvělý start. Kouření může způsobit řadu zdravotních problémů, včetně zubního kazu a gumových onemocnění.

Důležité je také dostatečné množství fluoridu, který můžete získat ze zubní pasty s obsahem fluoridu, ze zubních splachů nebo dokonce z pitné vody. Fluorid pomáhá posílit zubní sklovinu a zabraňuje tvorbě kazu. Pokud jde o čištění zubů, měli byste si je čistit dvakrát denně, ráno a večer, a užít si k tomu dostatek času. A nezapomeňte na mezizubní čištění!

Kdy navštívit zubaře?

Naposledy jsem s Matějem zabrousili do otázky: Kdy by měl člověk navštívit zubaře? Matěj má totiž velký strach ze zubařů. Tak velký, že bych ho tam musel doslova přetáhnout. Ale já jsem mu vysvětlil, že pravidelné návštěvy zubaře pomáhají předcházet zubnímu kazu a dalším potížím s ústy.

Měli bychom chodit na preventivní prohlídky minimálně dvakrát do roka. Pokud máte však nějaké problémy jako přetrvávající bolesti nebo citlivost zubů, měli byste svou návštěvu zubaře urychlit. I když vás to může trochu děsit, pamatujte si, že čím dříve se postaráte o svůj problém, tím lépe to bude pro vaše zuby.

Byl jsem u zubaře naposledy před dvěma týdny. Můj zubař mi gratuloval k pečlivému čištění zubů a v průběhu celé prohlídky mi řekl hlavně samé dobře zprávy. Ale pak se šklebil a podíval se na mě se zvláštním výrazem. Pročež mi oznámil, že objevil malý zubní kaz. Můj první zubní kaz za posledních 5 let!

Můžu vám říct, že to byl šok. Bránil jsem se tomu, abych ho obvinil ze lži. Ale věděl jsem, že má pravdu. Chodím na pravidelné kontroly. Pečlivě si čistím zuby. Ale moje strava... tady jsem udělal chybu. Mám slabost pro sladké a to se mi teď vymstilo.

Díky této zkušenosti jsem se dozvěděl, že zubní kaz může postihnout opravdu každého. Bez ohledu na to, jak pečlivě se staráme o zdraví našich zubů. Ale i přesto, že jsem měl zubní kaz, byl jsem rád, že jsem ho objevil včas. Moje zubní sklovina je stále silná a zubní kaz je malý. Můj zubař mi řekl, že ho snadno opraví a bude to jen malá náplast.

Nicméně celé to bylo pro mne varování. Musím se lépe starat o své zuby. Musím se vyhnout sladkostem a jídlu bohatému na cukry. Musím si více čistit zuby. A musím se učit od své dcery Elišky, která miluje čištění zubů tak, jak mne miluje. A tak by to mělo být. Moje zuby si zaslouží moji lásku. A stejně tak si to zaslouží i vaše zuby.