alt srp, 29 2023

Černý zubní kámen a jeho vliv na zdraví

Jak a proč vzniká černý zubní kámen?

Široce otevřené ústa, světlo svítí přímo na zuby a zrcátko odráží záři na strukturu tvrdého, černého nánosu na zadní straně dolních řezáků - to je černý zubní kámen. Aneb, jak já říkám, pěstír na zubech. Možná jste si ho postřehli i u sebe, i když doufám, že ne. Bohužel, nejde jen o estetický problém. Tento nezvaný host - černý zubní kámen - může mít významný dopad na naše zdraví. Ale o tom později.

Mlíčné zuby bez kazu jsou dávnou minulostí. Tato situace je uzavřená kapitola. Ovšem, černý zubní kámen, tento tvrdý a nevítaný host našich úst, není problémem jen dospělých. Může se tvořit i u dětí, a to především v případě nevhodné ústní hygieny. A věřte mi, někdy i ty nejlepší zubní pasty a vysoce kvalitní kartáčky nestačí. Ale proč a jak vůbec tento škodolibý nános vzniká?

Většina z nás má povědomí o tom, co je to běžný zubní kámen. Ten klasický, hnědavý, který nám na kontrolách ukazuje zubní lékař a se kterým pomáhají bojovat zubní pasty, ústní vody a mezizubní kartáčky. Nicméně, černý kámen je trochu jiný případ. Vzniká ze slin, zbytků jídla a bakterií. Při nedostatečné ústní hygieně tyto složky vytvářejí tzv. zubní plak.

Vznik černého zubního kamene je proces, který trvá delší dobu. Jakmile se zubní plak začne tvrdnout a mineralizovat, vzniká zubní kámen. A když začne reagovat s některými látkami v našem těle a potravě, nabývá onen nehezký černý odstín. A tady je pomoc zubaře opravdu nutná, protože samotný černý zubní kámen už si doma neodstraníte. Tak jako odstraňujeme pravidelně zubní plak, musíme nechat odstraňovat zubní kámen u zubaře. A to ještě víc platí pro černý zubní kámen.

Černý zubní kámen a jeho vliv na zdraví

Okej, takže už víme, co je to černý zubní kámen, jak vzniká a proč je důležité ho odstraňovat. Ale jaký vlastně má vliv na naše zdraví? Je skutečně tak škodlivý, jak se může zdát, nebo je to jen další zbytečná starost, kterou nám přidávají zubaři?

Našel jsem odpověď na tyto otázky a přicházím se všemi podrobnostmi vám ji předat. Pokud jde o přímý vliv na zdraví našich dásní a zubů, není to žádná legrace. Černý zubní kámen může způsobit zánět dásní, což může vést k paradentóze a nakonec k vypadávání zubů. A to je něco, co si opravdu nikdo nechce přát.

Ale to není vše. Černý zubní kámen může mít nepříznivý vliv i na celkové zdraví. Mohou se objevit problémy se srdcem, ledvinami nebo i diabetes. Takže když příště uvidíte ten černý nános na zubech, vzpomeňte si na moje slova a rychle si udělejte schůzku u zubaře.

Aby se tomu předešlo: tady jsou 4 skvělé tipy, jak se vyhnout černému zubnímu kameni

Zřejmě se vám teď honí hlavou jakýsi hororový scénář, kdy vám vypadávají zuby a onen černý nános se na nich šíří jako epidemie. Ale, jako u většiny zdravotních problémů, i černému zubnímu kameni se dá předcházet. A věřte mi, je to mnohem jednodušší a levnější, než čekat a pak ho nechat odstraňovat u zubaře. Tady je několik mých oblíbených tipů, které vám pomohou udržet úsměv krásný a čistý.

  • Pravidelná ústní hygiena - to je základ. Kartáčkujte zuby alespoň dvakrát denně a nezapomeňte na mezizubní prostory. Ehm.. ano, říkám vám to, jako byste to ještě neslyšeli. Ale někdy je třeba si ty samozřejmé věci připomenout.
  • Požívejte dostatek vitaminu C - vitamín C má skvělý vliv na dásně, a když jsou vaše dásně zdravé, je i menší pravděpodobnost vzniku černého zubního kamene. Dopřejte si pomeranče, kiwi, papriky nebo brusinky a uvidíte, jak vám to prospěje.
  • Zkuste nápoje s nízkým pH - Černý zubní kámen se rád tvoří v prostředí s vysokým pH. Zkuste tedy nápoje, jako je zelený čaj, který má nízké pH a může pomoci zabránit jeho vzniku.
  • A neposledním tipem je voda. Ano, to čiré, zdravé zázračné nápoje je i tvůj velký spojenec v boji proti černému zubnímu kameni. Tak pěkně pijte a hydratujte se!

Osobní zkušenost: Jak jsem si vybrousila cestu z černého zubního kamene

Dlouho jsem se potýkala se zubním kamenem. A jak jinak - jednou jsem na kontrolu přišla a zubař mi oznámil, že mám černý zubní kámen. První reakce? Strach. Moje zuby byly vždy source of my pride a takovýto úder na můj ego byl těžký. Ale nejen to. Jako blogerka, která sdílí svůj život s veřejností, jsem cítila pocit hanby. Jak jsem mohla dopustit, aby se můj úsměv stal domovem pro černý zubní kámen?

A tak jsem se rozhodla pro radikální změnu. Začala jsem se intenzivněji věnovat své ústní hygieně, zařadila jsem do svého jídelníčku více potravin s vitamínem C a dostatečně jsem se hydratovala. Navíc jsem začala pravidelně navštěvovat zubaře, abych měla vše pod kontrolou. A věřte mi, dopadlo to skvěle. Můj úsměv je nyní bílý, svěží a bez černého zubního kamene. A moje sebedůvěra je na vrcholu.

Takže, milé čtenářky a čtenáři, je čas na akci. Nebojte se, budu s vámi na každém kroku vašeho putování za krásným a zdravým úsměvem. Věřte mi, nic není nemožné. A pokud se objeví černý zubní kámen, nezoufejte. Je to sice nepříjemný host, ale s těmito tipy a radami je velmi pravděpodobné, že se s ním vypořádáte rychle a účinně. S láskou, Eliška.